Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Podatki dochodowe Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne
Kategoria: Podatki dochodowe 2013-09-20

Nowe wzory deklaracji PIT

Do rozliczenia podatku dochodowego za 2013 rok osoby fizyczne posłużą się nowymi deklaracjami. Planowane zmiany zawiera projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określania wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Mowa tutaj o deklaracjach PIT-40, PIT-39, PIT-38, PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz załącznikach PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z i PIT/ZG. 

Najważniejsze zmiany dotykają twórców, artystów, pisarzy oraz dziennikarzy, którzy dotychczas korzystali z preferencyjnych zasad opodatkowania.  W nowych drukach wprowadzono bowiem ograniczenie w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów wprowadzone nowelizacją o PIT. Rozporządzenie, o którym mowa stanowi, że suma wszystkich kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich i pokrewnych nie może od 1 stycznia 2013 r. przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 764 złotych.

Pozostałe zmiany mają charakter jedynie kosmetyczny i dotyczą mniej istotnych kwestii technicznych, jak np. podpisanie pouczenia informującego o odpowiedzialności przewidzianej w przepisach za określone działania lub zaniechania, zamiast oświadczenia o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie w 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

 

Tagi: PIT 2013 deklaracje PIT nowe wzory PIT


Zobacz pozostałe wpisy