Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki - zagadnienia ogólne 2018-12-20

Resort finansów podsumowuje 3 lata pracy

Stabilne finanse publiczne, obniżenie długu publicznego i wysokie tempo wzrostu gospodarczego – to wg podsumowania najważniejsze osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ostatnich trzech latach. O tym, co już udało się zrobić i jakie są plany resortu finansów, mówili podczas konferencji prasowej minister finansów prof. Teresa Czerwińska oraz członkowie kierownictwa Ministerstwa Finansów.

Zmiany w podatkach – zdaniem przedstawicieli Ministerstwa - są oparte na filozofii 3xP (prosty, przejrzysty, przyjazny system podatkowy). Minister Czerwińska podkreślała, że priorytetem jest uszczelnianie systemu podatkowego oraz budowa nowoczesnego systemu finansów publicznych. Kolejnym etapem prac jest zmiana Ordynacji podatkowej oraz ustawy o egzekucji w administracji.

 

Najważniejsze osiągnięcia w obszarze stabilizacji finansów publicznych to:

 1. Zmniejszenie długu publicznego - spadek długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) z 54,2% w 2016 r. do 49,2% w 2018 r. (zgodnie z prognozą ze „Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2019-2022").
 2. Dobry budżet - wpływy podatkowe budżetu w 2017 r. wzrosły o ponad 40 mld zł, w tym z VAT – 30 mld zł; to wzrost o 15,4 % w porównaniu do 2016 r.; rok 2018 zamknie się z najmniejszym w historii deficytem instytucji rządowych i samorządowych, deficyt budżetowy będzie mniejszy o połowę od założeń w ustawie budżetowej.
 3. Wzrost PKB - w każdym kwartale 2018 r. PKB rósł w rocznym tempie przekraczającym 5%; w III kw., podobnie jak w II kw., było to 5,1, wyraźnie lepiej niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu.
 4. Uszczelnienie i reforma administracji skarbowej – sukces w zakresie ściągalności VAT – 30 mld wzrost w 2017 r., kolejne efekty widoczne w 2018 r. Uszczelnienie dotyczy też PIT i CIT, głównie dzięki walce z agresywną optymalizacją, ale też dzięki JPK. W ramach uszczelnienia systemu podatkowego Ministerstwo zaproponowało i wprowadziło wiele mechanizmów - oprócz JPK (jednolity plik kontrolny) są to m.in. pakiet paliwowy, SENT i STIR. Ich realizacją zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która powstała 1 marca 2017 r. w wyniku konsolidacji administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Była to największa reforma administracji publicznej w ostatnich latach.
 5. Ułatwienia dla sektora MŚP - zgodnie z filozofią 3xP resort finansów wprowadził:
 • obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15%,
 • przyspieszenie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym VAT (w branży budowlanej nawet do 15 dni),
 • podniesienie maksymalnego rocznego progu przychodów uprawniających do korzystania z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze 150 tys. euro do 250 tys. euro,
 • podniesienie limitu przychodów, do którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów,
 • podwyższenie kwoty limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług ze 150 tys. zł do 200 tys. zł,
 • rozszerzenie zachęt w podatkach dochodowych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i wsparcie innowacyjnych firm. Chodzi m.in. o preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, czyli IP Box.

 

Plany Ministerstwa Finansów na 2019 r.

W 2019 r. wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Tworzy ona pierwszy w Polsce kompleksowy program długoterminowego, całkowicie prywatnego i dodatkowego oszczędzania, współtworzony oraz współfinansowany przez państwo, pracodawców i pracowników.

Ministerstwo pracuje także nad zmianami matrycy stawek VAT. Celem jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje kłopoty interpretacyjne oraz generuje kłopotliwe sytuacje związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek.

Na przyszły rok zaplanowano przygotowanie propozycji reformy podatków dochodowych. Ważnym zagadnieniem jest prosty PIT dla osób fizycznych, w którym mają być oddzielone zagadnienia gospodarcze od podatków płaconych przez pracowników. Pojawią się też koncepcje dotyczące uproszczeń dla małych i średnich firm. Odrębne regulacje obejmą opodatkowanie dochodów kapitałowych.

Ułatwione zostanie coroczne rozliczenie PIT dzięki usłudze Twój e-PIT.  Urząd skarbowy przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r., udostępni je podatnikowi do wglądu i ewentualnego uzupełnienia – bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. każdy będzie się mógł zapoznać ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym i zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

W 2019 r. planuje się także rezygnację z obowiązku wysyłania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K przez podatników. Ministerstwo chce rozbudować strukturę JPK_VAT w taki sposób, aby to właśnie ten plik już zawierał dane, które są obecnie przekazywane w deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

 

Źródło: www.mf.gov.pl; stan na dzień: 19 grudnia2018 r.

Tagi: Podatek dochodowy VAT CIT Ministerstwo Finansów Podatki ogólne deklaracja podatkowa ordynacja podatkowa zmiany w VAT podatek od towarów i usług finanse publiczne opodatkowanie w formie ryczałtu zryczałtowany podatek dochodowy opodatkowanie VAT Minister Finansów nowa ordynacja podatkowa organy podatkowe działania ministerstwa finansów Krajowa Administracja Skarbowa Innovation Box


Zobacz pozostałe wpisy