Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-04-23

Opowieści podatkowe: „Zwycięski marsz” podatków dochodowych

W wieku XIX prowadzona była poważna debata nad kwestią opodatkowania. Ważnym dylematem było pytanie czy powinien istnieć jeden powszechny podatek dochodowy, a jeśli tak to czy powinien to być podatek syntetyczny czy analityczny, czy stawka powinna być proporcjonalna, czy progresywna i czy miejsce każdego w strukturze społecznej powinno pozostać niezmienionym?

Dopiero pod koniec wieku przystąpiono do dzieła. Przodowały w tym względzie Prusy, w których wprowadzono w 1891 r. podatek dochodowy odpowiadający współczesnym wymogom. W ślady Prus poszła Holandia 1892/1893 r., Stany Zjednoczone 1894 r. i Francja w 1914 r. Nadzwyczajne wpływy z tytułu podatku dochodowego, skutkowały tym, że nawet brytyjski premier William Gladstone, silny przeciwnik podatku dochodowego, nie starał się go zlikwidować.

Wiek XX charakteryzował się z kolei gwałtownym wzrostem dobrobytu, ale także wzrostem ciężaru podatkowego, a w szczególności podatków bezpośrednich. Było to związane ze wzrostem społecznej świadomości wśród wyższych klas oraz lepszą organizacją klasy pracującej. Wzrost stawek w podatku dochodowym byłby po poważnej analizie, niemożliwym w momencie jego wprowadzenia.

Zasadniczo we wszystkich krajach, w których wprowadzono podatek dochodowy wprowadzono także opłatę od osób prawnych, a ponadto obciążenie w postaci potrąceń podatkowych u źródła od płac i dywidend.

 

Źródło: Ferdinand H.M. Grapperhaus, Podatki przez wieki. Historia wizualna, Toruń 2010
 

Tagi: opowieści podatkowe podatek dochodowy od osób prawnych Podatek dochodowy podatek dochodowy od osób fizycznych


Zobacz pozostałe wpisy