Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-10-30

Nowy wzór dla zgłoszeń nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych

Od 25 października 2014 r. obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (wzór SD-Z2(5)).

Złożenie wspomnianego wzoru SD-Z2 jest warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, w przypadku nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez ww. osoby najbliższe pod warunkiem ich zgłoszenia organowi podatkowemu, a w przypadku środków pieniężnych nabytych tytułem darowizny (polecenia darczyńcy) także udokumentowania otrzymania ich na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Warto wspomnieć, iż od dnia 7 lipca 2013 r., podatnik który nabywa środki pieniężne tytułem darowizny (polecenia darczyńcy) może udokumentować ich otrzymanie nie tylko na rachunku bankowym lub rachunku prowadzonym przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, ale również na innym rachunku płatniczym.

Wzór zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 został zatem dostosowany (w jego części H. „Sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy”), tak, aby zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, uwzględniał wszystkie formy otrzymania środków pieniężnych uprawniające do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Zgłoszenie SD-Z2 uległo ponadto zmianie w części J. „Oświadczenie i podpisy nabywcy (pełnomocnika)”, w ten sposób, że zmieniona została nazwa tej części oraz usunięte zostało oświadczenie o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Zmiana ta wynika z faktu, że przepisy Kodeksu karnego skarbowego nie uzależniają odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia powyższego oświadczenia. W formularzu zamieszczone jednak zostanie stosowne pouczenie w tym zakresie.

Z wzorów obowiązujących dotychczas będzie można korzystać do dnia 30 czerwca 2015 r., przy założeniu, że otrzymanie środków pieniężnych będzie udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy podatnika, rachunek prowadzony przez SKOK albo przekazem pocztowym.

Nowy wzór został opublikowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. poz. 1379).

Tagi: podatek od spadków i darowin podatek od spadków i darowizn formularze podatek od spadków i darowizn formularz SD-Z2 zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych


Zobacz pozostałe wpisy