Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2013-05-14

Nowe zasady ustalania wysokości podatku rolnego od 2014 r.

Sejm na posiedzeniu z dnia 10 maja 2013 r. przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Ustawa zmienia metodę obliczania podatku. Dzięki temu wysokość podatku rolnego ma być mniej zależna od wahań rynkowych i bardziej przewidywalna dla rolników. Na zmianach mają też skorzystać gminy, którym łatwiej będzie planować dochody z tytułu tego podatku. 

Obecnie podstawą obliczenia wysokości podatku rolnego jest średnia cena skupu żyta i wielkość gruntów objętych podatkiem. W przypadku innych gruntów – równowartość ceny 5 kwintali żyta.  Aktualnie średnią cenę skupu żyta oblicza się na podstawie danych z pierwszych 3 kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy.

Nowelizacja przewiduje wydłużenie tego okresu do 11 kwartałów, na które będą się składać 3 pierwsze kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy oraz 8 kwartałów bezpośrednio poprzedzających rok poprzedzający rok podatkowy. Zamiarem projektodawców jest zatem wypracowanie mechanizmu, którego stosowanie spowoduje, że wysokość tego podatku odzwierciedla długofalowe tendencje na rynkach zbóż i jest adekwatna do cen produktów i kosztów związanych z organizacją produkcji uśrednionych w dłuższej perspektywie czasowej. Nowelizacja ma obowiązywać dopiero od 2014 r.

Sejm przyjął nową redakcję przepisu przejściowego zaproponowaną przez Senat, zgodnie z którą podatek za 2013 r. będzie obliczany na dotychczasowych – starych zasadach.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

 

Opracowano na podstawie: www.sejm.gov.pl
 

Tagi: podatek rolny wysokość podatku rolnego zmiana ustawy o podatku rolnym obliczanie podatku rolnego


Zobacz pozostałe wpisy