Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-04-01

Nowe przestępstwo skarbowe

Z dniem 1 kwietnia 2014 r., wprowadzono do Kodeksu karnego skarbowego nowy typ czynu zabronionego, jakim jest złożenie nieprawdziwej lub niezłożenie informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 312) zmieniono zasady odliczania VAT od pojazdów samochodowych, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., zmieniono także w powyższym zakresie regulacje Kodeksu karnego skarbowego.

Ustawodawca nałożył na podatników wykorzystujących wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których zobowiązani są prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Sankcję karną za niewywiązywanie się lub nienależyte wywiązywanie się przez podatników z tych obowiązków przewiduje dodany art. 56a Kodeksu karnego skarbowego.

Zgodnie z przywołanym przepisem, karze grzywny do 720 stawek dziennych podlega podatnik, który:

1) wbrew obowiązkowi nie składa właściwemu organowi podatkowemu informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej albo

2) składa ją po terminie lub

3) podaje w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, jeżeli jednocześnie dokonuje odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny jak za wykroczenie skarbowe.

Jednocześnie, ustawodawca zrezygnował z karania podatników składających właściwemu organowi podatkowemu informacje, o której mowa, po terminie, jeśli nastąpiło to przed dokonaniem jakichkolwiek czynności przez organ podatkowy lub skarbowy w zakresie podatku VAT. Wprowadzenie sankcji karnej w tym przypadku uznano za zbyt restrykcyjne, ponieważ niezłożenie informacji w terminie skutkuje dla podatnika utratą prawa do pełnego odliczenia VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdem samochodowym do czasu złożenia tej informacji.

 

Tagi: Kodeks karny skarbowy przestępstwo skarbowe niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych sankcje podatkowe


Zobacz pozostałe wpisy