Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-07-09

Nowa dyrektywa w walce z unikaniem opodatkowania

Na posiedzeniu Rady ECOFIN, która odbyła się w dniu 8 lipca 2014 r. w Brukseli, przyjęto dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich. 

Zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend wypłacanych w ramach grup tych spółek, wynikających z hybrydowych instrumentów finansowych. Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.

Na posiedzeniu ministrowie zapoznali się również z programem prac legislacyjnych prezydencji włoskiej w obszarze gospodarczym i finansowym w II połowie 2014 r. Główne priorytety to reformy strukturalne oraz inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia. Działania mające zwiększyć możliwości wzrostu muszą opierać się na trzech filarach:

- dalszej integracji jednolitego rynku,

- przyśpieszeniu reform strukturalnych oraz

- programowaniu inwestycji.

Rada zgodziła się, że reformy strukturalne sprzyjające wzrostowi i stabilności fiskalnej wymagają szczególnej uwagi, z wykorzystaniem elastyczności wynikającej z obowiązujących reguł Paktu Stabilności i Wzrostu.

Ministrowie przyjęli także zalecenia i opinie dotyczące działań państw członkowskich w obszarze polityk gospodarczych, zatrudnienia i fiskalnych oraz przyjęła zalecenie w sprawie polityki gospodarczej państw członkowskich, których walutą jest euro.

Zgodnie z priorytetami określonymi przez Radę Europejską, działania podejmowane przez państwa członkowskie w ramach ww. zaleceń powinny prowadzić do zwiększenia konkurencyjności, zwiększenia zatrudnienia oraz kontynuowania działań na rzecz poprawy funkcjonowania rynków pracy.

źródło: www.mf.gov.pl

Tagi: unikanie podwójnego opodatkowania opodatkowanie spółek dominujących opodatkowanie dywidend zwalczanie unikania opodatkowania Rada ECOFIN


Zobacz pozostałe wpisy