Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-06-12

Nabycie prawa nie jest zwolnione z PCC

Zgodnie z interpretacją podatkową z dnia 26 maja 2014 r. (nr ITPB2/436-48/14/DSZ) osoba kupująca na licytacji komorniczej udział w prawie użytkowania wieczystego musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, chyba że czynność ta byłaby opodatkowana VAT.

W przedmiotowej sprawie podatniczka nabyła na licytacji komorniczej udział w nieruchomości na potrzeby planowanej działalności gospodarczej. Chodziło o lokal użytkowy oraz związany z nim udział w częściach wspólnych i w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Podatniczka wystąpiła do izby skarbowej w Bydgoszczy z pytaniem, czy będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Organ podatkowy ocenił, że doszło do czynności zasadniczo powodującej powstanie obowiązku podatkowego w PCC, są jednakże sytuacje, w których podatek nie wystąpi. Jedna z nich uregulowana jest w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (DZ. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 tekst jednol.), zgodnie z którym nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Mowa tutaj zarówno o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jak i w postępowaniu cywilnym. Dyrektor izby wyjaśnił, że przepis ten obejmuje sprzedaż wszystkich rzeczy, bez względu na ich wartość. Wyłączeniu nie podlega jednak sprzedaż praw majątkowych.

W odesłaniu do pojęcia rzeczy organ podatkowy odwołał się do jej definicji w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią rzeczami są tylko przedmioty materialne, przy czym dzielą się one na ruchomości i nieruchomości. Natomiast wieczyste użytkowanie gruntu jest prawem majątkowym.

Organ podatkowy uznał zatem, że licytację komorniczą udziału w rzeczy (w tym wypadku w lokalu użytkowym) oraz związanego z nim udziału w prawie należy oceniać na gruncie PCC jako dwa odrębne od siebie zdarzenia. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku jedynie wartość rynkowa nabywanego udziału w prawie użytkowania wieczystego, a stawka podatku wynosi 2%.

Dyrektor izby skarbowej zwrócił jednocześnie uwagę, że wyłączeń spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest kilka i stosuje się je niezależnie od siebie. Na szczególną uwagę zasługuje pkt 4 art. 2 ustawy o PCC, bowiem zgodnie z nim podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jeśli zatem sprzedaż licytacyjna udziału w prawie użytkowania wieczystego była opodatkowana VAT, to czynność ta nie podlega już PCC. Co innego, gdy sprzedaż jest zwolniona z VAT.

 

Tagi: podatek od czynności cywilnoprawnych PCC nabycie prawa a PCC podstawa opodatkowania PCC wyłączenia PCC


Zobacz pozostałe wpisy