Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-04-24

Komunikacja elektroniczna z urzędem skarbowym

Od 11 maja b.r. organy podatkowe będą mogły kontaktować się z podatnikami drogą mailową. Zmiany wynikają z ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Chodzi o możliwość przesyłania w ten sposób podatnikom decyzji, postanowień, interpretacji oraz wezwań do złożenia zeznań czy wyjaśnień, pod warunkiem, że podatnik wyrazi na to zgodę.

Ze znowelizowanych przepisów wynika, że organ podatkowy będzie mógł zwrócić się do podatnika (płatnika, inkasenta) o wyrażenie zgody na doręczanie e-pism we wszystkich sprawach podatkowych załatwianych przez ten organ.

Podobnie, jeśli podatnik zgodzi się na komunikację elektroniczną, to sam również będzie mógł w ten sposób składać wyjaśnienia, przesyłać żądania, odwołania, zażalenia, ponaglenia i wnioski, ale tylko w konkretnej sprawie. Wynika to z odrębnego trybu wyrażania zgody na komunikację elektroniczną, uregulowanego w rozdziale o doręczeniach. Co więcej, będzie mógł elektronicznie ustanowić pełnomocnika do reprezentowania go w sprawach, które toczą się przez urzędem.

Obecnie, gdy podatnik który zgodził się na tę formę komunikacji z urzędem nie podejmie pisma w formie dokumentu elektronicznego, jest ono ponownie przesyłane, ale już w tradycyjny sposób. Po nowelizacji, przy doręczaniu e-dokumentów będą obowiązywały podobne zasady jak przy korespondencji tradycyjnej. Urząd prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej powiadomienie, tj. informacje o możliwości pobrania pisma w formie dokumentu elektronicznego. Gdy podatnik nie zareaguje na powiadomienie, to po upływie siedmiu dni organ wyśle ponowną informację. W razie ponownego nieodebrania doręczenie będzie uważane za dokonane po upływie 14 dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia. Trzeba pamiętać, że chodzi tutaj o korespondencję podpisaną profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym, a nie po prostu maile.

Skutki niepodjęcia mailowej korespondencji z urzędem będą takie same jak przy nieodebraniu awizowanego listu poleconego. Podatnik musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, takimi jak upływ terminu do wniesienia zażalenia lub odwołania.

Nowe rozwiązanie jest niewątpliwie korzystne dla osób czasowo przebywających poza granicami kraju przez co najmniej dwa miesiące. Dotychczas były one zmuszone ustanowić pełnomocnika do doręczeń, po zmianach – gdy wyrażą zgodę na elektroniczną formę komunikacji – będą odbierać e-korespondencję bez pośrednictwa pełnomocnika.

Ważną zmianą będzie także możliwość wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów w systemie teleinformatycznym, co niewątpliwie umacnia zasadę jawności postępowania podatkowego.

 

Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 11 maja 2014 r. Z kolei przepisy ustawy dotyczące zmian w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wejdą w życie 11 lutego 2017 r.. Zmiany w ordynacji podatkowej w zakresie możliwości doręczania zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.
 

Tagi: internet komunikacja elektroniczna zmiany w prawie podatkowym doręczanie pism informatyzacja


Zobacz pozostałe wpisy