Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2016-06-15

Kolejne zmiany w Krajowej Administracji Skarbowej

Dnia 31 maja 2016 r. przedstawiono projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Celem przepisów ma być uregulowanie kwestii mających w sposób skuteczny i sprawny wprowadzić w życie przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Ustawa - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej przede wszystkim zmienia terminy wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, co do zasady, ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem przepisu, na podstawie którego zostanie ustanowiony organ Krajowej Administracji Skarbowej – Szef Krajowej Administracji Skarbowej i jednocześnie przepis, na podstawie którego Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych, będzie mógł powołać Szefa KAS, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. Ponadto z dniem 1 września 2016 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące Krajowej Informacji Skarbowej.

Zmiany wprowadzane ustawą dotykają także ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy ją zmieniającej. Zmiany w ustawie – Ordynacja podatkowa w przeważającej części mają charakter dostosowawczy do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiany te obejmują w szczególności:

1) modyfikację w nazewnictwie organów podatkowych,

2) zmiany związane z nową organizacją administracji skarbowej (połączenie administracji podatkowej, skarbowej i celnej), co wiąże się z nowym podziałem kompetencji dla poszczególnych organów administracji skarbowej,

3) zastąpienie postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy kontroli skarbowej kontrolą celno-skarbową,

4) powołanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i przejęciu przez ten organ kompetencji Ministra Finansów (z wyjątkiem kompetencji w zakresie legislacji).

Ponadto w projektowanym art. 13 § 2c proponuje się wprowadzenie regulacji , w myśl której w zakresie rozstrzygania spraw podatkowych uprawnienia:

1) naczelnika urzędu skarbowego jako organu podatkowego pierwszej instancji,

2) dyrektora izby administracji skarbowej jako organu podatkowego pierwszej instancji,

3) dyrektora izby administracji skarbowej jako organu odwoławczego,

- przysługują także radcy skarbowemu, wykonującemu czynności orzecznicze.

Przepis art. 1 pkt 41 i 42 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., a więc w tym samym terminie co ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Zachodzi zatem konieczność dostosowania tego przepisu do stanu prawnego ukształtowanego przez ustawę o Krajowej Administracji Podatkowej. Dostosowanie obejmuje zmianę nazwy dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego.

Zmiana dotyczy także terminu wejścia w życie przepisów regulujących zastaw skarbowy wprowadzonych ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 stycznia 2017 r. na dzień 1 stycznia 2018 r. Wynika to z konieczności przygotowania odpowiednich narzędzi informatycznych w zakresie Rejestru Zastawów Skarbowych.

 

Jagoda Kondratowska

Tagi: ordynacja podatkowa nowelizacja ordynacji podatkowej zmiany ordynacji podatkowej Krajowa Administracja Skarbowa


Zobacz pozostałe wpisy