Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Baza prawa podatkowego

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2018-10-26

Przepisy o daninie solidarnościowej uchwalone

Sejm uchwalił 23 października br. ustawę, która wprowadza nowy podatek dla najbogatszych. Rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk nr VIII.2484) wprowadza zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Główne zmiany dotyczące istoty daniny solidarnościowej, czyli określające w szczególności podmiot, przedmiot oraz wysokość, uregulowano w dodawanym rozdziale 6a (art. 30h i art. 30i ustawy PIT).

Szacuje się, że około 21 tysięcy podatników najlepiej zarabiających złoży się na solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Drugim źródłem jego finansowania ma być część składki na Fundusz Pracy - to łącznie ok. 2 mld zł rocznie na wsparcie niepełnosprawnych.

Nowe przepisy zakładają powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z dodawanym rozdziałem 6a w ustawie PIT, danina solidarnościowa wynosić będzie 4% podstawy jej obliczenia, a termin jej zapłaty upływał będzie 30 kwietnia roku kalendarzowego.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie zasilany z:

  • daniny solidarnościowej,
  • części składki z Funduszu Pracy w wysokości 0,15%.

 

We wpływach z daniny solidarnościowej – będącej źródłem przychodów Funduszu – nie będą partycypować jednostki samorządu terytorialnego. Danina solidarnościowa nie będzie stanowiła podstawy przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie będzie również kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Projekt ustawy zakłada, że zmiany w ustawie PIT będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. Po raz pierwszy danina solidarnościowa będzie podlegała wykonaniu w terminie do dnia 30 kwietnia 2020 r. Z tym że na mocy przepisu przejściowego, przy ustalaniu daniny solidarnościowej w ww. terminie, uwzględniane będą również dochody za 2019 r. wykazane w zeznaniach oraz rocznym obliczeniu podatku, których termin złożenia upływał będzie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r.

 

Źródło: www.sejm.gov.pl; stan na dzień: 25 października 2018 r.

Tagi: PIT Podatek dochodowy danina solidarnościowa


Zobacz pozostałe wpisy