Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Baza prawa podatkowego

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2018-10-06

Analiza JPK-VAT i STIR gwarancją dalszego uszczelnienia systemu podatkowego

Wdrożenie JPK-VAT to jedno z najważniejszych działań, które pomogło uszczelnić system poboru podatków. Od początku 2018 r. obowiązek składania plików obejmuje wszystkich przedsiębiorców, będących płatnikami VAT. W walce z wyłudzeniami skarbowymi skutecznie pomaga też System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).

 

System JPK-VAT zautomatyzował czynności sprawdzające. Dzięki niemu KAS szybko reaguje na nieprawidłowości i próby oszustw podatkowych. Specjalne algorytmy wykorzystywane podczas analizy plików JPK-VAT automatycznie wyłapują fikcyjne transakcje, których dokonują najczęściej tzw. firmy słupy.

W następstwie korekt deklaracji VAT, po czynnościach sprawdzających prowadzonych na JPK-VAT za I półrocze 2018 r. kwota podatku należnego wzrosła o ponad 574 mln zł. JPK_VAT to narzędzie, które umożliwia efektywną analizę dużego zakresu danych.

Analiza plików JPK_VAT umożliwia urzędnikom m.in. szybkie zlokalizowanie faktur od podmiotów niezarejestrowanych dla celów VAT. W I półroczu 2018 r. zidentyfikowali do wyjaśnienia 155 443 faktury, wystawione przez 55 780 podmiotów niezarejestrowanych do VAT. Kwota podatku VAT z tych faktur to ponad 260 mln zł.

Kluczowa w tym systemie jest szybkość działania i eliminowanie błędnych wskazań do kontroli. Przyczynia się to do zmniejszania liczby kontroli podatników i skrócenia czasu ich trwania. Obecnie typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, a fizyczne kontrole kierowane są tam, gdzie istnieją nieprawidłowości.

Przesyłanie JPK-VAT jest obowiązkiem przedsiębiorcy, a ci, którzy się z niego nie wywiązują i nie składają JPK-VAT, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. W związku ze zidentyfikowanymi niezgodnościami w rozliczeniu VAT na podstawie JPK-VAT złożonych w I półroczu 2018 r. Ministerstwo Finansów wysłało łącznie 316 154 powiadomienia centralne informujące o rozbieżnościach i możliwości dokonania korekty deklaracji/pliku JPK-VAT, w tym 153 633 e-maile i 80 235 SMS-ów. Po otrzymaniu takiego powiadomienia podatnik może sam sprawdzić swoje rozliczenia VAT i, jeśli jest taka potrzeba, złożyć korektę bez konsekwencji podatkowych.

 

Celem STIR jest z kolei przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, których dokonują najczęściej zorganizowane grupy przestępcze. Oszuści generują sztuczne tzw. transakcje karuzelowe za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych. Próbują w ten sposób wyłudzać nienależny zwrot VAT. W oparciu o dane STIR, system informatyczny analizuje ryzyko wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

Automatyczne procesy ustalania wskaźnika ryzyka wskazały około 26 tys. podmiotów wysokiego i podwyższonego ryzyka wykorzystania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Informacje STIR, w tym dane przeszło 5 mld transakcji finansowych, zostały wykorzystane w budowanych przez KAS nowoczesnych rozwiązaniach analitycznych. Pozwala to na szybką i efektywną identyfikację podmiotów uczestniczących w wyłudzeniach skarbowych.

Przewidziana przez ustawę STIR blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego zapobiega transferom środków pochodzących z wyłudzeń. Dotychczas zablokowano 12 rachunków bankowych, należących do 8 podmiotów, na łączną kwotę ok. 3 mln zł. Należy jednak podkreślić, że blokada rachunku to narzędzie stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach.

 

Źródło: www.mf.gov.pl; stan na dzień: 05 października 2018 r.

Tagi: JPK uszczelnienie VAT wyłudzenia w VAT podatek od towarów i usług VAT jednolity plik kontrolny STIR


Zobacz pozostałe wpisy